• Home
  • Kuidas tõsta IT-töötajate tööviljakust? 
Raivo Rang, FinestDevelopment valdkonnajuht

Tööviljakus on kahtlemata populaarsem sõna juhtide kui töötajate seas. Kui räägitakse vajadusest tõsta tööviljakust, tuleb enamikel IT-ettevõttes töötavatel inimestel silme ette töötunde lugev kell, surve toota enneolematul kiirusel koodi, mille testijad veavabaks tunnistavad.  

FinestDevelopment valdkonnajuhi, Raivo Rangi sõnul müüb ettevõte oma klientidele töötajate aega, mistõttu on tootlikkus ja tööviljakus meeskonna jaoks väga olulise kaaluga sõnad.  

„Olles IT-sektoris juba pea veerand sajandit edukalt tegutsenud, oleme jõudnud tõdemuseni, et tööviljakus peitub mujal kui kiiruses. Ja see, mida tööviljakus tähendab meie jaoks, ei pruugi üldse kattuda näiteks alustava iduettevõtte arusaamaga,“ tõdes ta. 

Raivo Rang, FinestDevelopment valdkonnajuht- Foto: Karen Harm

Kiirus või kriitiline mõtlemine? 

Tema sõnul saab enamus start-up’e alustada lahenduse väljatöötamist puhtalt lehelt. Selline lähtepositsioon eeldab arendajatelt tõepoolest kiirust, et tohutul hulgal tööd vähese ajaga ära teha. 

„Ükssarviku filmis nähtud kaadrid nädalaid magamata tiimi innustamisest ei erine kuigi palju mitmete iduettevõtjate kujunemisloost. Aga iduarendaja töö eeldab ka leidlikkust, et proof of concept oleks piisavalt veenev, ning oskust näha, kuidas saaks lahendus olla järgmises arenguetapis skaleeritav,” selgitas ta. 

FINESTil, kes on aastate jooksul saanud tuntuks ennekõike e-riigi ja muude suurte lahenduste arendaja ja uuendajana, ei ole üldjuhul võimalust alustada tööd puhtalt lehelt.  

„Meie arendajate puhul on võtmekohaks analüüsivõime ja kriitiline mõtlemine. Me peame suutma saada kiirelt pilt ette kehtivast ärilisest ja tehnoloogilisest olukorrast. Peame leidma nutikad lahendused, kuidas  see protsesside kaupa tükkideks harutada selliselt, et see sobituks lepingust, õigusloomest, äristrateegiatest, arengukavadest või mistahes olemasolevast lahendustest tulenevate piirangutega. Kui uuendame suuri infosüsteeme nagu näiteks riigi andmebaaside funktsioone, siis ei tohi teenused kordagi katkeda ning ükski kriitiline integratsioon ei tohi uuenduste käigus viga saada,“ rääkis Rang.  

Seetõttu eeldame ka meile kandideerivatelt inimestelt võimet luua loovaid lahendusi, kriitilist mõtlemist ja hoolsust, mis on vähemalt sama olulised kui kiirus. Raivo Rangi sõnul panustab FINEST teadlikumalt oma meeskonnaliikmete tööviljakuse tõstmisesse, sest on määratlenud selle, milles ettevõtte jaoks tööviljakus seisneb. Lisaks analüüsivõimele on olulised näitajad ka: 

  • Oskus mõista, mis on tegevuse eesmärk  

IT-töötaja saab olla oma töös võimalikult efektiivne, kui tal on projekti ja konkreetse taski kohta piisav taust. Veelgi enam, oluline on rohujuure tasandil mõista, miks projekti ellu viiakse, mis probleemi lahendatakse või millist väärtust saada soovitakse. Mis on see äriline muutus, mida organisatsioon projekti lõpuks näha ja saavutada soovib?  

„Tunneme vastutust, et meie töö looks ühiskonnale väärtust ja leiaks lahendused klientide tegelikele vajadustele optimaalsete kuludega. Peame alati veenduma, et me asume probleemi lahendama õigest otsast. Selle veendumuseta võib kuluda hulgaliselt aega ja töötunde, enne kui avastatakse, et kõik seni tehtu on asjatu ning tuleb uuesti algusest alustada. Sellised vead võivad olla valusad tagasilöögid IT-meeskonnale ja väga kallid kliendile,“ sõnas ta.  

Seetõttu julgustab FINEST igat oma arendajat, analüütikut, testijat, tiimijuhti ja projektijuhti, aga ka tippjuhte võtma enda igapäevaseks kohustuseks küsida endalt ja kliendilt, miks midagi tehakse ja mida sellega saavutada soovitakse.  

“”Miks” on väga hea küsimus ja mõistmise kontrolli tööriist. “Miks” küsimus on oma olemuselt näljane. Selle küsimuse puhul ei peaks piirduma esimese vastusega, vaid seda tuleb esitada mitmeid kordi. “Miks” aitab jõuda asja tuumani, et siis alles lahendusi pakkuda ja luua,” selgitas Rang.  

  • Tiimitöö võimekus 

„Kõlab nagu klišee, aga meie teenuse puhul on lahenduse loomine alati tiimitöö – sellises ärimudelis pole paraku ruumi nii-öelda superstaaridele, kuitahes leidlikud ja uuendusliku mõtlemisega nad ka poleks. Me saame pakkuda oma klientidele head teenust ainult juhul, kui meie meeskonna kõik liikmed teevad omavahel head koostööd. Kui mõni meeskonnaliige on tohutult andekas, aga ei arvesta sealjuures teistega ning tekitab tiimis pingeid, siis see pole pikas perspektiivis jätkusuutlik. Tiimiliikmed hakkavad lahkuma või lahkub superstaar ja jätab endast järele traumeeritud meeskonna,“ rääkis Raivo Rang.  

Seetõttu soosib ja isegi nõuab FINEST tööandjana meeskonnatöö oskuse arendamist kõigilt oma töötajatelt.   

„Iga meie meeskonnaliige teab, et ta peab suutma töötada iseseisvalt. Aga ta peab samas ära tundma hetke, kus ta vajab nõu või abi kolleegidelt, kui ta mingi probleemi taha takerdub. See omakorda tähendab, et igaüks on alati valmis esimesel võimalusel kolleegi aitama. See tagab töö ladusa kulgemise, oskuste ja kogemuste edasiandmise alustavatele spetsialistidele ja ka hea õhkkonna tiimis. Me ei tohi ära unustada, et vastutame kliendile antud lubaduste eduka täitmise eest ettevõtte meeskonnana, mitte üksikisikutena,“ selgitas Rang.  

  • Suhtlemisoskus 

Oskus ja tahe suhelda on tööviljakust väga tugevalt mõjutav aspekt nii tiimis kui ka koostöös FINESTi klientidega. Rangi sõnul seisneb näiteks erinevus hea ja väga hea arendaja vahel sageli selles, et kogenud arendaja või arhitekt suudab rääkida kliendiga keerulistel teemadel lihtsas keeles.  

„Me ei saa kunagi eeldada, et meie klientidel on samasugune kogemus nagu meil, et nad näevad põhjus-tagajärg seoseid, mida meie näeme, et neil on täielik arusaamine IT-lahenduse toimemehhanismist ja protsesside loogikast. Kui me ei oska probleemi olemust või lahenduse ideed kliendile arusaadavaks teha, siis vastutame selle eest meie – kaotame nii palju väärtuslikku aega. Keeruliste teemade lihtsalt selgitamine on oskus, mida tuleb harjutada, et töö toimuks efektiivsemalt,“ rääkis FINESTi valdkonnajuht. 

  • Pühendumine kvaliteedile 

FINESTi töötajad toovad Rangi sõnul pidevalt tagasisideküsitlustes välja selle, et nad naudivad väga ettevõttes valitsevat sõbralikku õhkkonda. Aga vaatamata sellele väga avatud keskkonnale kutsub ettevõte oma tiimiliikmeid üles olema nõudlikud nii enda kui ka teiste meeskonnaliikmete suhtes, pidades alati silmas ettevõtte väärtusi. 

„Oletame, et meeskonnas on mõni ääretult tore inimene, tõeline seltskonnahing, aga teda tuleb tööalaselt pidevalt järele aidata, tema tehtud vigu lappida. Lisaks ei tee ta omalt poolt midagi selleks, et areneda ja oma vigadest õppida. Selline olukord hakkab varem või hiljem mõjutama kogu meeskonna tööviljakust ja motivatsiooni. Seetõttu julgustame avatust, teadvustades samas, et alati peab jääma kolleegidega suheldes viisakaks. Oskus anda ja võtta vastu konstruktiivset kriitikat ning soov teha koos tiimiga kvaliteetset tööd on meie jaoks selgelt tööviljakuse elemendid, mida tuleb toetada ja arendada,“ sõnas Raivo Rang.